Výstava a vernisáž
Schön hier. Architektur auf dem Land

Deutsches Architekturmuseum představuje vybrané příklady venkovské architektury na výstavě SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND v prostorách Sýpky Lemberk.

Venkovským regionům a jejich architektuře není dosud věnována dostatečná pozornost. Cílem výstavy je tento pohled změnit. Množství současných staveb na venkově ukazuje kvality, které zde lze objevit, i to, že architektura může velmi přispět k dobrému životu mimo města. Výstavu z Deutsches Architekturmuseum obohatí výběr arch. Pavly Melkové o deset kvalitních příkladů staveb z Čech. Na Sýpce Lemberk bude k vidění od 2. července do 31. října 2023.

Celý svět mluví o procesu urbanizace a o tom, že v budoucnu bude polovina lidí žít ve městech. Zajímá mě ta druhá polovina

Touha lidí po životě na venkově v posledních letech roste. Stoupá zájem nejenom o tradiční rekreaci, ale také o stálé bydlení a práci. K tomu všemu je třeba moderní technická infrastruktura a občanská vybavenost. Pojem venkov je často vnímán velmi zjednodušeně a je třeba začít se dívat „pod pokličku“ a objevovat další rozměry života na venkově – od sociálních, kulturních a ekonomických podmínek až po rozmanitou přírodu a ekosystémy se specifickými rysy krajiny a rozmanitým architektonickým dědictvím.

Katalog a Výstava

Výstava SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND představuje celkem 70 výjimečných staveb – z nichž na Sýpce Lemberk bude představena většina – které podle jejích kurátorů přispěly k rozvoji venkova. Jsou to nejen obytné domy, přestavby stodol, zemědělské usedlosti, hostince, dílny a vinařství, ale i sportoviště a další veřejná infrastruktura. Výstava chce především ukázat, jak rozmanitá architektura přispívá k příjemnému a pohodlnému životu na venkově. Většina představovaných staveb je v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale mezi příklady jsou i další evropské země.
Také téma udržitelného cestovního ruchu se stále častěji dostává do popředí, stejně jako vnitřní rozvoj pulzujících vesnických jader. Všechny projekty jsou skvělými příklady toho, jak vypracovat regionální identitu, vyzkoušet různé formy občanské angažovanosti a rozšířit místní znalosti.

Na výstavě jsou nové technologické novinky a kombinace tradičního i současného. Velký prostor je věnován přestavbám a renovacím budov.
Jednotlivé stavby popisují přímo jejich obyvatelé, stavitelé nebo architekti. Zachyceny jsou hlasy lidí, kteří místa a projekty výrazně ovlivňují – od obecního zastupitelstva přes místního architekta přes vinaře až po místní obyvatele. Slovo mají také ti, kteří samostatně iniciovali stavební projekty a participační procesy. Spolupracující kurátoři pod vedením hlavní kurátorky Annette Becker navštívili Černý les a Durynsko a také dvě lokality Krumbach v Rakousku a Valendas ve Švýcarsku, z nichž každá svým osobitým způsobem posunula svůj celkový vývoj kupředu.

Cílem výstavy je upozornit jak na velké, tak i velmi malé projekty, které mohou být inspirací pro další stavební záměry, a ukázat, že je mnoho věcí, kterým se můžeme od venkova přiučit.

Záměrem je poukázat na zvláštní případy, nikoli podat ucelený „obraz venkovských regionů“ nebo předpovědět, jaký může být jejich budoucí vývoj.

Katalog vybraných českých projektů sestavený architektkou Pavlou Melkovou, autorkou ročenky Česká architektura 2020–2021
  • Hřbitov v Prášilech
  • Městský altán ve Fryštáku
  • Krematorium pro zvířata v Drnově
  • Krajina kočárových koní u Kladrub nad Labem
  • Komunitní centrum v Opatovicích I
  • Dům v Jevíčku
  • Rodinný dům v Trhových Svinech
  • Sociální bydlení v Bílovicích nad Svitavou
  • Chata v Jiřetíně pod Bukovou
  • Rodinný dům v Třeboni

Na výstavě v Sýpce Lemberk bude k dispozici k zakoupení výpravná kniha Schön hier. Architektur auf dem Land od nakladatelství HATJE CANTZ v ceně 800 Kč.

Na publikaci Schön hier. se podíleli: Annette Becker, Stefanie Lampe, Lessano Negussie, Peter Cachola Schmal.

 

SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND

2. 7.–31. 10. 2023, Sýpka Lemberk
Lvová čp. 67, 471 25, Jablonné v Podještědí
otevřeno: st–ne 9:30–17:00

Venisáž: 2. 7. 2023 od 15 hodin
za účasti Annette Becker, kurátorky výstavy DAM, a arch. Pavly Melkové

Tato výstava by nevnikla bez podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

 

DAM
Česko-německý fond budoucnosti

Sýpka Lemberk
Lvová čp. 67
471 25
Jablonné v Podještědí

info@sypkalemberk.com

Sýpku Lemberk podporují: